Etkiyap, Etki Yatırımı Danışma Kurulu’nun (EYDK) İlk Dönem Başkanlığını Üstlendi

Kategori: Duyurular, Etkinlikler Tarih: 26 Mayıs 2021
< 1

2020 yılının sonunda, Türkiye’de Etki Yatırımı Danışma Kurulu’nun kurulması için bir araya gelen Kurucular Kurulu’nda, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye Kalkınma ve Yatırımı Bankası, UNDP IICPSD, UNDP Türkiye ve Etkiyap bulundu. Kurucular Kurulu üyelerinin ortak kararıyla, Etki Yatırımı Danışma Kurulu’nun oluşumu için gerekli çalışmaların ve koordinasyonun Etkiyap tarafından yürütülmesi öngörüldü.
Etkiyap, Türkiye’de yürüttüğü etki yatırımı savunuculuğu faaliyetlerinin yanı sıra üyesi olduğu Global Impact Investing Network (GIIN), Social Value International (SVI) ve IMP+ACT Alliance ile geliştirdiği uluslararası işbirlikleri sayesinde bu görevi üstlenmek için uygun bir aday olarak öne çıktı. Etkiyap, Etki Yatırımı Danışma Kurulu’nun oluşumu için gerekli olan paydaş katılımlarını başlatarak ve tüm stratejik ve hukuki belgelerin hazırlıklarının tamamlanmasını sağlayarak en uygun yönetişim modelinin belirlenmesinde etkin bir rol oynadı.
Etki Yatırımı Danışma Kurulu (EYDK), Türkiye’deki etki yatırımı ekosisteminde bulunan çeşitli paydaş gruplarını temsil eden 27 kurum ve kuruluştan delegeler ile Nisan ayının sonunda oluşturuldu. EYDK’nın 26 Mayıs tarihinde gerçekleşen ilk resmi toplantısında, Etkiyap İcra Kurulu Başkanı Şafak Müderrisgil, oybirliği ile başkan olarak seçilirken, Global Steering Group for Impact Investing’e (GSG) üyelik başvurusu sürecini başlatmak konusunda karar alındı.